P150,000 14th Araw ng Sibugay Open Dart Tournament
February 21-22, 2014
Ipil Capitol Podium, Ipil, Zamboanga Sibugay |
|
|
|
EVENT: Open
Singles
ENTRIES: 54 participants |
|
Champion |
: |
|
Andy Villamor
|
|
Lantapan, Bukidnon |
|
|
|
|
|
|
2nd place |
: |
|
Long Long Longyapon |
|
Davao City |
|
|
|
|
|
|
Joint 3rd-4th |
: |
(1) |
Daniel Yorong |
|
Ipil, Zamboanga City |
|
|
(2) |
Nathaniel A. Guba |
|
Iligan City |
|
|
|
|
|
|
Joint 5th-8th |
: |
(1) |
Tata Paglinawan |
|
Pagadian City |
|
|
(2) |
Sanny Balagat |
|
Davao City |
|
|
(3) |
Jacob Jayson |
|
Pagadian City |
|
|
(4) |
Adonis Celicios |
|
Ipil, Zamboanga City |
|
|
|
|
|
|
Joint 9th-16th |
: |
(1) |
Ariel Caraca |
|
Pagadian City |
|
|
(2) |
Alfredo Garnica |
|
Ipil, Zamboanga City |
|
|
(3) |
Richard Urbano |
|
Ipil, Zamboanga City |
|
|
(4) |
Bong Gabiana |
|
Bukidnon |
|
|
(5) |
Junior Villegas |
|
Zamboanga City |
|
|
(6) |
Arman Gulapa |
|
Zamboanga City |
|
|
(7) |
Ronald R. Lorete |
|
Zamboanga City |
|
|
(8) |
Magno Rone Miras |
|
Sindangan, Zamboanga Del Norte |
EVENT: Youth Singles
ENTRIES: 15 participants |
|
Champion |
: |
|
Raffy Pasagdan |
|
Salug, Zamboanga Del Norte |
|
|
|
|
|
|
2nd place |
: |
|
Immanuel Inoferio |
|
Sanito, Ipil, Zamboanga City |
|
|
|
|
|
|
Joint 3rd-4th |
: |
(1) |
Kirth John Rollon |
|
Cagayan De Oro City |
|
|
(2) |
Kelvin Salapar |
|
Poblacion, Ipil, Zamboanga Sibugay |
|
|
|
|
|
|
Joint 5th-8th |
: |
(1) |
Joseph Lagnason |
|
Sanito, Ipil, Zamboanga City |
|
|
(2) |
Jacob Cal |
|
Poblacion,Ipil, Zamboanga Sibugay |
|
|
(3) |
Ruffa Mae Cabanatan |
|
Lower Taway, Ipil, Zamboanga Sibugay |
|
|
(4) |
Ej Boy Badot |
|
Lower Taway, Ipil, Zamboanga Sibugay |
EVENT: Fixed 4-Man Team
ENTRIES: 116 participants (29 teams) |
|
Champion |
: |
|
ROBSON, THE ONE, ASIAN HILLS BANK |
|
|
|
|
|
Nathaniel Guba
|
|
Iligan City |
|
|
|
Jun Bayawa |
|
Sindangan, Zamboanga Del Norte |
|
|
|
Bong Gabiana |
|
Bukidnon |
|
|
|
Andy Villamor |
|
Bukidnon |
|
|
|
|
|
|
2nd place |
: |
|
PAGADIAN 44
|
|
|
|
|
|
Roel Magician Oronan |
|
Pagadian City |
|
|
|
Orly Cabando |
|
Pagadian City |
|
|
|
Bing Bing Rebuyon |
|
Pagadian City |
|
|
|
Roel Cabrera |
|
Pagadian City |
|
|
|
|
|
|
Joint 3rd-4th |
: |
(1) |
ZAMBOANGA TEAM-A |
|
|
|
|
|
Ramil Bautista |
|
Zamboanga City |
|
|
|
Junior Villegas |
|
Zamboanga City |
|
|
|
Champy Miguel |
|
Zamboanga City |
|
|
|
Jerry Maquinta |
|
Zamboanga City |
|
|
|
|
|
|
|
: |
(2) |
SINALUG
|
|
|
|
|
|
Loryl O. Pelaez |
|
Sindangan, Zamboanga Del Norte |
|
|
|
Robert E. Maraon |
|
Salug, Zamboanga Del Norte |
|
|
|
Arthur Tumarong |
|
Sindangan, Zamboanga Del Norte |
|
|
|
Lyndon Tenefrancia |
|
Sindangan, Zamboanga Del Norte |
|
|
|
|
|
|
Joint 5th-8th |
|
(1) |
T-DARTS |
|
|
|
|
|
Lito Colmo |
|
Pagadian City |
|
|
|
Popot Mondarte |
|
Pagadian City |
|
|
|
Batik Bansi |
|
Pagadian City |
|
|
|
Arwel Garces |
|
Pagadian City |
|
|
|
|
|
|
|
|
(2) |
P-44
|
|
|
|
|
|
Totoy Flores |
|
Poblacion, Ipil,Zamboanga Sibugay |
|
|
|
Magno Miras |
|
Sindangan, Zamboanga Del Norte |
|
|
|
Rowell A. Torralba |
|
Poblacion, Ipil, Zamboanga Sibugay |
|
|
|
Marlon Gregorio |
|
Poblacion, Ipil Zamboanga Sibugay |
|
|
|
|
|
|
|
|
(3) |
FIGHTER WINE
|
|
|
|
|
|
Tata Paglinawan |
|
Pagadian City |
|
|
|
Sandy Balagat |
|
Pagadian City |
|
|
|
Ron Ron Decena |
|
Poblacion, Ipil, Zamboanga Sibugay |
|
|
|
Jacob Jayson |
|
Pagadian City |
|
|
|
|
|
|
|
|
(4) |
PRESIDENTS CLUB
|
|
|
|
|
|
Dodong Santuyo |
|
Zamboanga City |
|
|
|
Russel Tan |
|
Zamboanga City |
|
|
|
Brian Abstero |
|
Zamboanga City |
|
|
|
Jonard Pateno |
|
Zamboanga City |
EVENT: Classified Draw Three Man Team
ENTRIES: 96 participants (32 pairs) |
|
Champion |
: |
|
Andy Villamor
|
|
Lantapan, Bukidnon |
|
|
|
Richard Carreon |
|
Pagadian City |
|
|
|
Yoying Sallegue |
|
Ipil, Zamboanga City |
|
|
|
|
|
|
2nd place |
: |
|
Vincent De La Cerna
|
|
Ozamiz City |
|
|
|
Renante F. Ortiz |
|
Malangas, Zamboanga Sibugay |
|
|
|
Fred Batiller |
|
Ipil, Zamboanga City |
|
|
|
|
|
|
Joint 3rd-4th |
: |
(1) |
RG Macapaz |
|
Cagayan De Oro City |
|
|
|
Rowell A. Torralba |
|
Ipil, Zamboanga City |
|
|
|
Kirth John Rollon |
|
Cagayan De Oro City |
|
|
(2) |
Bastik Bansi |
|
Pagadian City |
|
|
|
Long Long Longyapon |
|
Davao City |
|
|
|
Puloy Macapas |
|
Ipil, Zamboanga Sibugay |
|
|
|
|
|
|
Joint 5th-8th |
|
(1) |
Ron Ron Decena |
|
Ipil, Zamboanga Sibugay |
|
|
|
Roche B. Varquez |
|
Pagadian City |
|
|
|
George A. Siangco |
|
Ipil, Zamboanga Sibugay |
|
|
(2) |
Roy P. Delas PeƱas |
|
Zamboanga City |
|
|
|
Ariel Caraca |
|
Pagadian City |
|
|
|
John Marc Siose |
|
Ipil, Zamboanga City |
|
|
(3) |
Magno Rone Miras |
|
Sindangan, Zamboanga Sibugay |
|
|
|
Sanny Balagat |
|
Davao City |
|
|
|
Ronald R. Lorete |
|
Zamboanga City |
|
|
(4) |
Raffy R. Pasagdan |
|
Salug, Zamboanga Del Norte |
|
|
|
Popot Mandarte |
|
Pagadian City |
|
|
|
Aying Calunod |
|
Sindangan, Zamboanga Del Norte |
EVENT: Classified Draw Doubles
ENTRIES: 110 participants (55pairs) |
|
Champion |
: |
|
Andy Villamor
|
|
Lantapan, Bukidnon |
|
|
|
Joseph Loberanes |
|
Molave, Zamboanga Del Sur |
|
|
|
|
|
|
2nd place |
: |
|
Roderick Pondusan |
|
Zamboanga City |
|
|
|
Niel Drilon |
|
Katipunan, Zamboanga Del Norte |
|
|
|
|
|
|
Joint 3rd-4th |
: |
(1) |
Tata Paglinawan |
|
Pagadian City |
|
|
|
Bastik Bansi |
|
Pagadian City |
|
|
(2) |
Nielson Tarosa |
|
Zamboanga City |
|
|
|
Ramis Bautista |
|
Zamboanga City |
|
|
|
|
|
|
Joint 5th-8th |
|
(1) |
Ariel Makiputin |
|
Ipil, Zamboanga Sibugay |
|
|
|
Fidel Mercido |
|
Katipunan, Zamboanga Del Norte |
|
|
(2) |
Rodney Makiputin |
|
Pagadian City |
|
|
|
Nathaniel Guba |
|
Iligan City |
|
|
(3) |
Ron-Ron Decena |
|
Ipil, Zamboanga Sibugay |
|
|
|
Jun Bayawa |
|
Sindangan, Zamboanga Del Norte |
|
|
(4) |
Ariel Caraga |
|
Pagadian City |
|
|
|
Magno Rone Miras |
|
Sindangan, Zamboanga Del Norte |
|
|
|