P200,000 Kadagayaan Festival 2024 National Dart Tournament
June 28-30, 2024
Tri's A Resto Bar (back of 7/11), San Miguel, Tagum City, Davao Del Norte

 
 
 
TOURNAMENT MVP
 
1st Place     DJ Tongcopanon   Robson
           
2nd place     Ryan Galceran   Narra Park
           
3rd place     Duyane Decena   Metrix
           
4th place     Sonny Balagat   MCDC
      John Fay Sajol   ZSDC SPV

EVENT: Open Singles
ENTRIES: 83 participants
 
Champion :   John Ray Sajol : ZSDC SPV    
           
2nd place :   DJ Tongcopanon : Robson    
           
Joint 3rd-4th : (1) Sonny Balagat : MCDC    
    (2) John Louie Curacha : Project 587    
           
Joint 5th-8th : (1) Mark Lumilang : Kumpadres Adan Builders Co.    
    (2) Ryan Galceran : Narra Park    
    (3) Bobby Geba : Narra Park    
    (4) Bong Gabiana : ZSDC SPV    

EVENT: Ladies Singles
ENTRIES: 29 participants
 
Champion :   Aileen Oclarit   The Eye Adfil
           
2nd place :   Daphne Navida   Pacman Agendarts
           
Joint 3rd-4th : (1) Karen Lapiz   Robson
    (2) Nikkie Quintana   Narra Park
           
Joint 5th-8th : (1) Janjan Hinojales   Robson
    (2) Kaye Javier   Team Aldu
    (3) Viency Julian   Team Aldu
    (4) Angging Atillo   TODO

EVENT: Golden Singles
ENTRIES: 13 participants
 
Champion :   Wendell Fuentevilla   Kumpadres Adan Builders
           
2nd place :   Totong Saguid   Kumpadres Adan Builders
           
Joint 3rd-4th : (1) Lino Gumban   TODO
    (2) Arthur Armada   Kumpadres Adan Builders
           
Joint 5th-8th : (1) Jun Pacos   Dartero ni Tomas
    (2) Joel Geolamen   Dartero ni Tomas
    (3) Jeffrey Barbarona   FOD / Team Aldu
    (4) Bernie Virtudazo   TODO

EVENT: Youth Singles
ENTRIES: 36 participants
 
Champion :   Duyane Decena   Metrix
           
2nd place :   Jolian Crosado   Pacman Agendarts
           
Joint 3rd-4th : (1) Geo Adrian Olpindo   Team Aldu
    (2) Nathaniel Sanchez   Team Aldu
           
Joint 5th-8th : (1) KZ Arcala   Team Aldu
    (2) Prince Daguipa   Team Aldu
    (3) Hannah Morano   Team Eye Adfil
    (4) Rey Magpatoc   Team Aldu

EVENT: Fixed 4-Person Team
ENTRIES: 112 participants (28 teams)
 
Champion :   ROBSON MCDC METRIX    
      Dj Tongcopanon   Sonny Balagat
      Aris Quijano   Duyane Decena
           
2nd place :   NARRA PARK
      Bobby Geba   Alvin Maguate
      Ryan Galceran   Jerome Ochia
           
Joint 3rd-4th : (1) PACMAN AGENDARTS
      Clinton Bayron   CJ Andaya
      Japhet Sazon   DA Doctolero
  : (2) NARRA PARK
      Marion Omac   Albert Dela Serna
      Basco Pananggulon   Dondon Hera
           
Joint 5th-8th   (1) ZSDC SPV
      John Ray Sajol   Vincent Babayen-on
      Bong Gabiana   John Mark Bracero
    (2) KUMPADRES ADAN BUILDERS CO.
      Mark Lumilang   Ricky Camacho
      Dixie Yban╠łez   Dongheart Galeon
    (3) KUMPADRES ADAN BUILDERS CO.
      Alfie Abatayo   Lance Pepito
      Wendell Fuentevilla   Marlon Manaya
    (4) TADECO DARTER CLUB
      Peter Cobrado   Edie Belleza
      Nelson Palicte   Ramie Maranillo

EVENT: Classified Draw Triples
ENTRIES: 141 participants (47 teams)
 
Champion :   Cris Bayron   Pacman
      John Mark Bracero   ZSDC SPV
      Budz Pielago   Tri's A
           
2nd place :   Rolly Canda   AGTeam
      Bong Fornillos   Project 587
      Aikee Atanoza   TODO
           
Joint 3rd-4th : (1) Bobot Tubianosa   Pacman Agendarts
      Cyril Bucol   DCHDC
      Dodoy Consina   TODO
    (2) Mark Lumilang   Kumpadres Adan Builders
      Jolian Crosado   Pacman Agendarts
      Ruel Banaybanay   Narra Park
           
Joint 5th-8th   (1) Bobby Geba   Narra Park
      Nong Samones   Kumpadres Adan Builders
      Ivan Ang   TODO Tri's A
    (2) Coycoy Dela Serna   Narra Park / Mr. 26
      Aileen Oclarit   Eye Team
      Jayson Minor   Tuganai
    (3) Marlon Manaya   Kumpadres Adan Builders
      Jecle Rosales   Kumpadres Adan Builders
      Jojo Paclibar   Project 587
    (4) Bryan Tumulac   TODO
      Seneth Sim   Gusali Vierde
      Al Balawag   UDK

EVENT: Classified Draw Doubles
ENTRIES: 108 participants (54 pairs)
 
Champion :   Ryan Galceran   Narra Park Dart Club
      Lance Pepito   Kumpadres Adan Builders
           
2nd place :   DJ Tongcopanon   Robson
      Duyane Decena   Metrix
           
Joint 3rd-4th : (1)  Ricky Camacho   Kumpadres Adan Builders
      Nong Samones   Kumpadres Adan Builders
    (2)  Roy Arcala   Gusali Verde
      Dongheart Galleon   Kumpadres Adan Builders
           
Joint 5th-8th   (1)  Alvin Maguate   Narra Park Dart Ckub
      Kent Bantinganan   Tri's A
    (2)  John Ray Sajol   ZSDC - SPV
      Rhee Baynosa   Tucadai
    (3)  Vincent Babayen-on   ZSDC - SPV
      Jacob Chavez   FOD
    (4)  Esoy Austria   SFDC
      Greg Mangao   Kumpadres Adan Builders

NDFP Affiliation Form